Demir Çelik Sektörü

demir çelik sektörü dış ticaret danışmanlığı

Demir çelik sektörü, başta inşaat malzemeleri olmak üzere her türlü makine, teçhizat ve eşyanın yanı sıra otomobil, gemi, uçak, tren, vagon gibi tüm taşıtların üretimine katkı sağlamaktadır.Üretim yapan 1.200 döküm firmasının büyük çoğunluğu küçük ve orta ölçekli firmalar olup,  iş ortaklığı yaptığımız bu firmalarla ihracat taleplerinizi gerçekleştiriyoruz.

 

Bir sektörden daha fazlası, bir gelenek


Türkiye’de modern anlamda çelik endüstrisinin geçmişi 1930’lara kadar uzanmaktadır. İlk büyük entegre tesis 1939 yılında kurulan Kardemir’dir (Karabük’te). Bu, ülke için olduğu kadar, yıllar içinde istikrarlı bir şekilde büyüyen yurtdışındaki müşterileri için de verimli bir sanayi macerasının başlangıcıydı. Bu büyüme Vermilion gibi şirketlerin temelini ve çelik endüstrisi için en iyi ithalat-ihracat danışmanlığını sunma arzusunu oluşturmaktadır. Her şey büyük ölçekli trafiği yönetmekle ilgili. Türkiye’de üretilen ürünler arasında yassı ürün ve uzun ürün yapımında kullanılan ham çelik (külçe ve levha) bulunmaktadır. Ülke, bu ürünlerin yanı sıra her türlü hurda metal, çeşitli boyutlarda boru ve tüpler, kablolar, vidalar, cıvatalar ve diğer aksesuarların büyük ihracatıyla tanınır. Bunlara barbekü, soba, radyatör ve çeşitli mutfak eşyalarının satışı da ekleniyor. Elbette bu liste kapsamlı olmaktan uzaktır. Bu dev üretim, başta inşaat (özellikle binalar) olmak üzere çeşitli sektörlerin varlığına ve refahına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca otomotiv, gemi yapımı, havacılık ve demiryolu endüstrileri için de çok önemlidir.

Demir çelik sektörüne yönelik ithalat-ihracat çözümlerimiz


Vermilion, demir çelik endüstrisi için bir ithalat-ihracat danışmanlığı olarak çeşitli düzeylerde faaliyet göstermektedir. Çelik ürünlerinin uluslararası ticareti genellikle bir dizi zorluğu beraberinde getirir. Bu nedenle, süreç boyunca size yardımcı olmak için uzmanlığımıza başvurmak iyi bir fikirdir. Çoğu durumda, döküm atölyeleri ile büyük şirketler arasında bir “köprü” görevi görüyoruz. Özellikle ithalat ve/veya ihracat taleplerinizi inceliyor ve en iyi tedarik adreslerini belirliyoruz. Bu, örneğin, aradığınız ürünün türüne bağlı olarak belirli atölye ve tesislerin ticari projeniz için daha uygun olacağı anlamına gelir. Demir ve çelik için karayolu lojistiği konusunda da uzmanlık sunuyoruz. Bu sektörde genellikle çok büyük miktarlarda hacimli malzemelerin taşınması söz konusudur. Bu nedenle yüksek nitelikli nakliye ortaklarımıza başvuruyoruz. Seçtiğiniz taşıma şekli yalnızca varış noktanıza değil, aynı zamanda ilgili malların türüne de bağlıdır.

Karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu veya multimodal taşımacılığı tercih edebilirsiniz. Uluslararası ticarete konu olan hemen her sektörde olduğu gibi, burada da gümrük işlemleri kaçınılmazdır. Ancak endişelenmeyin: Vermilion ile çelik ve demir ürünleri için otomatik olarak gümrük danışmanlığı alırsınız. Bu ek hizmet, gümrük formalitelerinize hazırlanırken içinizin rahat olmasını sağlar. Lisanslarınızın ve diğer belgelerinizin güncel olduğundan ve mevcut standartlara uygun olduğundan emin olmak için gerekli tüm adımları atıyoruz. En güvenilir bilgileri elde etmek için ilgili yerel makamlarla doğrudan temas halindeyiz.

 

Sıkça sorulan sorular


1-Çelik üzerindeki resmi ithalat kotaları oldukça sık değişiyor gibi görünüyor. Vermilion bunu anlamama yardımcı olabilir mi?
Evet, demir çelik sektörüne yönelik ithalat-ihracat danışmanlık hizmetlerimiz, piyasa dalgalanmaları ve düzenlemeleri hakkında derinlemesine bir çalışmayı içerir. Şirketimizle işbirliğiniz sırasında meydana gelen veya gelebilecek tüm değişikliklerden sizi haberdar edeceğiz.
2-Çelik ürünleri ithal etmek için hangi belgelere ihtiyacım olacak?
Nihai cevap, sizin özel koşullarınıza ve malların çıkış ve varış ülkelerine bağlı olacaktır. Örnekler arasında ticari faturalar, paketleme listeleri, menşe sertifikaları ve nakliye belgeleri yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için ekibimize danışmanızı tavsiye ederiz.
3-Fransa’da yerleşik bir ithalatçıyım. Türkiye’de birlikte çalışmak istediğim bir atölye buldum. Ancak ortak bir dil konuşmuyoruz. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Bazı durumlarda gerçekten de dil engelleri ortaya çıkabilir. Bunların üstesinden gelmenize yardımcı olmak, uluslararası danışmanlar olarak misyonumuzun bir parçasıdır.