Mobilya Sektörü

mobilya ithalat ihracat

Türkiye’nin dünya mobilya ihracatında Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya AB’nin en büyük mobilya tüketicileridir. Söz konusu ülkeler nüfus yapısı itibariyle dışa açık, çok fazla seyahat eden, çok-kültürlü insanları ile de mobilya tüketiminde değişik kültürlerin özelliklerinden etkilenmektedir. Oturma grupları ve mutfak mobilyası AB mobilya piyasasında en fazla talep edilen ürün gruplarıdır. Avrupa’dan daha uygun fiyatlarla   özgün tasarım tercih eden müşterilerimizin, mağazadan adrese kadar teslimat sürecini , gümrük ve lojistik prosedürlerini organize ediyoruz.

Mobilya sektörü için ithalat-ihracat danışmanlığı

Mobilya endüstrisi, diğer adıyla mefruşat endüstrisi, genişlemeye devam eden sektörlerden biridir. Şirketimizin doğduğu ülke olan Türkiye, sadece küresel bir üretici değil, aynı zamanda her türden mobilya ihracatçısıdır. Sürekli artan talep karşısında (özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden) Vermilion’un mobilya sektörü için ithalat-ihracat danışmanlığı konusunda uzmanlaşması gerekiyordu.

Mobilya endüstrisi

Günümüzde mobilya endüstrisi esasen mobilya parçalarının seri üretimini ifade etmektedir. Bunlar çeşitli yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Özel evler, oteller, işyerleri (özellikle ofisler), okullar ve hastaneler en yaygın örnekler arasındadır. Günümüzde hala kullanılan daha eski bir üretim yöntemi de vardır: el sanatları. Bu genellikle tek seferlik parçaların veya sınırlı serilerin üretimiyle sınırlıdır. Türk mobilya geleneği her iki yöntemi de kullanır. Türk atölye ve fabrikaları evler, restoranlar ve çeşitli özel ve kamu tesisleri için her türlü mobilya ve aksesuar üretmektedir. Kullanılan malzemeler kalite ve dayanıklılıklarıyla öne çıkmaktadır. Bunlar arasında sedir, meşe ve cevizin yanı sıra gümüş, bronz ve bakır da bulunmaktadır. Tüm bu faktörler dış pazarlardan gelen güçlü talebi açıklamaktadır. Avrupa’da en büyük tüketiciler Almanya, İspanya, Fransa ve Hollanda gibi çeşitli ve çok kültürlü ülkelerdir. Bu nedenle mobilya ithalat ve ihracat stratejilerimiz bu ülkelere ve diğer ilgili ülkelere yöneliktir.

Hizmetlerimiz neleri kapsıyor?

Mobilya sektörüne yönelik ithalat-ihracat danışmanlık hizmetlerimiz, iş projenizin her aşamasının iyi organize edilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. İlk olarak talebinizin niteliğini inceliyoruz. Talebinizin içeriği, en uygun olabilecek stilleri belirlememize yardımcı olacaktır. Bununla neyi kastediyoruz? Örneğin, bir restoranda kullanılacak mobilyaların bir hastane kompleksinde kullanılacak mobilyalardan farklı olması muhtemeldir. Bu veriler toplandıktan sonra, aramanıza uyan üretici ve tedarikçilerle sizi temasa geçirebiliriz. Ya da halihazırda size uygun görünen adresler varsa, bir ortaklık başlatmak için yine aracı olarak hareket edebiliriz. Mobilyalar için karayolu lojistik uzmanlığı hizmetimizin bir diğer parçasıdır. Bazı hassas, yeni ve/veya önceden monte edilmiş ürünlerin taşınması zor olabilir. Herhangi bir nakliye hizmeti yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Vermilion sizi ekibimizin birlikte çalışmaya alışkın olduğu nitelikli profesyonellere yönlendirir. Nakliye ortaklarımız mallarınızı nasıl ele alacaklarını ve güvenli bir şekilde nasıl taşıyacaklarını çok iyi bilirler. Çoğu durumda, mobilyalar yastıklı kamyonlar ve diğer koruyucu cihazlar kullanılarak ihraç edilir. Mobilya endüstrisi için iyi bir ithalat-ihracat danışmanlığı gümrükleme aşamasını ihmal etmez. Bu nedenle Vermilion, idari yükünüzü hafifletmek için mobilyalara yönelik gümrük prosedürleri konusunda da uzmanlık sunar. Faturalarınızı, paketleme listelerinizi, lisanslarınızı, sertifikalarınızı ve diğer gerekli belgelerinizi toplamanıza ve düzenlemenize yardımcı oluyoruz. Ayrıca, farklı coğrafi bölgelerdeki farklı gümrük rejimleri hakkındaki bilgimiz, vergiler ve diğer yükümlülükler konusunda bir rehber görevi görür. Mümkün olan her yerde yasal muafiyetlerden yararlanmanızı sağlıyoruz.

Sıkça sorulan sorular

1-Yeni mobilya ithalatı konusunda size gerçekten güvenebilir miyim?

Kesinlikle güvenebilirsiniz. Mobilya lojistiği özellikle dikkat ettiğimiz bir sektördür. Nakliye ortaklarımızın hepsi özel araçların hem taşınması hem de sürülmesi konusunda kalifiyedir. Her ne olursa olsun, mallarınızın güvenli bir şekilde yüklenmesini, yönlendirilmesini ve boşaltılmasını sağlayabilirler.

2-Fransa’da mobilya sektörünün gelişimi için uygulanan vergi oranı nedir?
Fransız Gümrük ve Tüketim Dairesi (DGDDI) %0,18’lik bir oran belirtmektedir. Ancak, bu tür operasyonlar için duruma göre bir yaklaşım yaygındır. Ekibimiz size bu konuda ayrıntılı bir danışmanlık sunabilir.
3-Türkiye’den ithal edebileceğim en iyi mobilya türleri nelerdir?
Türkiye akla gelebilecek hemen her tür mobilyayı üretmekte ve pazarlamaktadır. İhtisas sanayi bölgelerine ek olarak, ülkenin yüksek kaliteli yerel markalarından bahsetmeye gerek yok, uluslararası markalarla çeşitli ortaklıkları var. Yani seçim yapmakta zorlanacaksınız.