Otomotiv Sektörü

otomotiv sektörü dış ticaret

Türkiye’de tedarik zincirinde aksam parça üretmek üzere binden fazla firma ana sanayi firmalarına orijinal parça üretmektedir. Taşıt araçları imalat sanayisine direkt olarak orijinal parça tedarik eden ve uluslararası pazarlara kaliteli mamüllerle giren birçok yan sanayi işletmesi bulunmaktadır. Bu firmalar arasında iş birliği yaptığımız imalatçılardan otomotiv parçalarını tedarik edip uluslararası firmalara ihraç ediyoruz.

Otomotiv sektörü için ithalat-ihracat danışmanlığı

Vermilion, çeşitli sektörler için eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Bunlar arasında otomotiv endüstrisi için ithalat-ihracat danışmanlığı da bulunmaktadır. Bu, tüm motorlu taşıtlar için geçerli ürünleri kapsayan uluslararası ticaret ihtiyaçlarınız için kişiselleştirilmiş, kişiye özel yardım anlamına gelir.

Otomotiv endüstrisi

“Otomotiv” terimi ile neyin kastedildiğini tanımlamakta fayda var. Otomotiv, çeşitli bileşenleri olan devasa bir endüstridir. Bunlar arasında elbette motorlu taşıtlar ve bunların tasarım ve üretimiyle ilgili tüm aşamalar yer alıyor. Ancak hepsi bu kadar değil. Bu sektör aynı zamanda yedek parça ve orijinal ekipmanı da içeriyor. Dolayısıyla, otomotiv endüstrisi için ithalat-ihracat çözümlerinden bahsettiğimizde (Vermilion tarafından sunulanlar gibi), tüm bu unsurlar otomatik olarak dahil edilir. Bu, şirketimizin tüm bu bileşenlerin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde pazarlaması ve ithalat-ihracat planlaması için bir aracı olarak hareket ettiği anlamına gelir.

Otomotiv sektörü için gümrük tavsiyeleri

Gümrük işlemleri hizmetlerimizin bir başka yönüdür. Otomotiv sektörüne yönelik ithalat-ihracat departmanımız tüm idari işlerinizle ilgilenecektir. Özellikle, gerekli belgeleri edinme sürecinde size rehberlik edecek ve yürürlükteki mevzuat hakkında sizi bilgilendireceklerdir. İthalatçı veya ihracatçı olmanıza ve ayrıca sevkiyatın yapıldığı ve varış ülkesine bağlı olarak bir dizi farklılık vardır. Sahtecilikle mücadelenin bir parçası olarak, bazı ülkeler olağan sertifikalara ek olarak belirli fotoğraflar isteyebilir. Buna ek olarak, malzemelerin paketlenmesi belirli düzenlemelere uygun olmalıdır (örneğin, malların tanımlanmasını kolaylaştırmak için paletler ve kasalar). Vermilion, ilk bakışta biraz karmaşık görünebilecek prosedürler konusunda yardım sunar. Uzmanlığımız, bunları açıklığa kavuşturmak ve yolunuzu kısaltmak için vardır.

Sıkça sorulan sorular

1-Otomotiv sektörüne yönelik gümrük danışmanlığınız hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Vermilion’un gümrük danışmanlığı, işlem yapmak istediğiniz ülkelerde yürürlükte olan düzenlemelerin kapsamlı bir incelemesiyle başlar. Daha sonra gerekli belgeleri hazırlamanıza ve resmi prosedürleri tamamlamanıza yardımcı oluyoruz. Sizi zamanında uyarabilmek ve uygun bir çözüm üzerinde birlikte çalışabilmek için olası risklere veya değişikliklere karşı tetikte oluruz.

2-Şirketiniz tüm bu işlemler için dijital teknolojiyi kullanıyor mu?

Evet, kesinlikle. Aslında bugünlerde bu neredeyse bir zorunluluk. Her şeyden önce, dijital teknolojileri kullanarak operasyonları otomatikleştirmek gerçek zamanlı izleme olanağı sağlıyor. Bu sayede durum ne olursa olsun hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebiliyoruz.


3-Türkiye ne tür yedek parçalar üretiyor?


Otomotiv endüstrisinde kullanılan hemen hemen tüm türleri. Bunlar arasında motorlar, motor parçaları, şasi parçaları, hidrolik sistemler, pnömatik sistemler, güvenlik sistemleri, fren bileşenleri, koltuklar ve camlar yer alıyor.